|
Det er et vitenskapelig faktum at laks kan bare høre støy i det lave frekvensområdet under 200Hz. Tilfeldigvis er det også et vitenskapelig faktum at agnfisk også lager lavfrekvent lyd når de svømmer. Den muskelen som knyttet til luftblæren strekker seg fra side til side når den svømmer fremover. Da forårsaker den en lyd som reiser veldig langt under vann. Laks er i stand til å høre denne lyden fra en enkel agnfisk. Denne dundrende lyd generert av en stim av agnfisk er som en gigantisk middags klokke til dem. Denne muligheten har vært nøkkelen til overlevelse av artene gjennom de siste millioner år, det er den eneste måten de kan finne mat over store avstander.
Det er derfor lyd som tiltrekker fisk til andre atraktorer som flashere/dodgere og får dem til å oppføre seg aggressivt rundt det. I naturen når fisken blir lokket, så svømmer de nettopp til atraktoren. Derfor spiller også avstand fra attraktor til betet en stor rolle!
De fleste attraktorer fungerer bra når det er mye fisk rundt de. Virkelig gode attraktorer får fisk når bittet er dårlig.
All fisk har en lateral linje på hver side av kroppen . Dette sensoriske system er fullpakket med elektro og mekaniske reseptorer som er i stand til å plukke opp en rekke svake signaler fra store avstander. Noen forskere mener at en laks kan registrere hjertet av en agnfisk på to hundre meter.
Når fisken treffer en stim i agnfisk vil de umiddelbart begynne å sirkle rundt. byttesfisken trekker seg tetter sammen og sees som regel som sorte baller på ekkoloddet.
Ser du slike tette baller på ekkoloddet er det ikke dermed sagt at det er garrantert å få fisk. Fisken er selektiv og velger sitt med omhu.Kan lønne seg å finne mindre tette områder å fiske på,men aldri si aldri. Det er akkerat dette som gjør det så spennende.
Ditt blylodd skal gå rett under båten din. Du må kunne plassere loddet til nøyaktig dybde der du merker individuelle fisk. Feil dybde.....NULL fisk Erfarne fiskere vet at fisken foretrekker ulike attraktorer ved forskjellige anledninger. Men å finne koden med det samme er ikke bestandig så lett. Detsom fisker bra den ene dagen fisker dårlig den neste. Life sucks sometimes. En god fisker må imidlertid være forberedt på dager når fisken vil heller ete noe annet en det vi serverer.Det kan være agnfisk, skje, plast eller fluer i ymse utvalg. Velg ditt lodd, plast, skje, flue, flasher og annet med omhu! Snakk gjerne med lokalbefolkningen og hør hva de bruker om du ikke er kjent ved vannet. De aller fleste er hyggelige folk som gjerne prater med andre likesinnede. Shit fiske og lykke til! Trolling er for alle!
|
**********************All informasjon og bilder er copy protected og tilhører
www.trollingfiskeren.com | YIIKES!
Troller*************************